Morgana la Fay

 

 

Pokud mám být upřímná, dnešní dopoledne nedělám  nic jiného, než že se snažím najít jakékoliv prameny o této osůbce. Marně.... svět moderní doby, internetu a přenosu dat po "síti" je mi k ničemu, když o legendách se mnoho na nich nepíše. Zfilmováno bylo mnohokráte, příběhů je spousta - a tak mi asi nezbyde, než navštívit knihovnu a sáhnout po staré krásné dobré a především tištěné literatuře. Není nad klasický psaný text, příjemné šustění papíru, které slyšíte s každým otočením listu. Můžete se vracet, listovat, prohlížet a číst na přeskáčku - "ooo" zlaté knihy! Ale to má čas - nyní jsem doma, sedím u svého booku a snažím se zjistit něco teď a tady. Moje knihovna na to bohužel nestačí....

Kdo byla Morgana la Fay ?

Pokud nahlédnete do encyklopedie, tak především jde o mytologickou, tedy smyšlenou postavu. Legenda. Pokud použiji něco z toho mála, co jsem našla, znamená její jméno - víla z pohádek - Morgana la Fay. Nicméně, většina autorů příběhů, stejně jako legenda samotná, která se zřejmě šířila z úst samotných starých druidů (mimochodem, Merlin byl zřejmě jedním z posledních "kouzelných" druidů) ji popisuje především jako "samotné" zlo, které je ale v konci příběhu vykoupeno dobrem.

Zlo?

Já si nemohu pomoct, ale ve mě Morgana nic takového nevyvolává, ačkoli se píše, že ona byla jakousi pletichářkou na dvoře krále Artuše a ona byla ta, která podvedla královnu Guinevru. Opravdu? :o) Já nevím, já jen reprodukuji to, co jsem měla možnost vidět v různých filmových zpracováních a číst v tom málu, co jsem našla na webech.

Kdo?

Morgana je dcerou Igreiny a Gorloise, vévody z Cornwallu. Podle jednoho vyprávění, má Morgana již od dětsví "čarodějnické" sklony a vidění. POdle jiných získává tyto schopnosti až později studiem magie v klášteře, ve kterém pobývá po narození svého nevlastního bratra Artuše. Kde je pravda? Její matka Igreina, manželka Gorloise byla podle jednoho zpracování znásilněna Utherem Pendragonem a to po té, co on zabil jejího manžela Gorloise v mocenském boji. Z tohoto spojení vzešel syn Artuš a to se stalo na přání? - hm spíš dnes by se řeklo jisté pletichaření - kouzelníka Merlina, který později Artuše vychovával. Po narození Artuše byla Morgana odeslána do kláštera a tam studovala již zmíněné magické umění. Podle jiných s Artušem vyrůstala a rozděleni byli až později. Stejně tak jsou známa i zpracování, kde je Morgana vyloženě "neznámou" osobou Artušovi a jako o sestře se o ní nezmiňuje - zato jako o zlé čarodějnici, která právě proti Artušovi brojí. Tak mám z těch všech informací dojem, že vlastně víme jen to, že je dcerou Igreiny a Gorloise. :o) Podle jednoho z vyprávění je Morgausa její sestrou, podle jiného tetou, stejně tak se různí určení Mordreda. Gawain je zřejmě synem Morgause a Mordered pak synem Morgany a Artuše, jinde se vypráví, že Mordred byl Gawainovým bratrem - v jednom se vyprávění shodují - oba byli strůjci povstání a výpadů proti Artušovi.

A dál?

Jak co dál?!

Byla dcerou svatého ostrova. Je mu připisována role ostrova jablek. A jablka jak známo figurují hned ve třech kulturách - v mytologii keltské je jabloň (Quert) stromem ušlechtilým, jablko je spojeno s volbou. Volbou krásy, života a mládí. Většinou volbou mezi věcmi, které jsou velmi milé a napohled stejně příjemné. Křesťanství - Eva - had - jablko. ;-) A v neposlední řadě řecká mytologie - Héra, Athéna, Afrodíta. Které má nerozhodný Parid podat zlaté jablko?

Avalon

- ostrov jabloní, svatý ostrov, ostrov devítí vil, jednou z nich byla údajně i Morgana, která je v této roli vykreslena především jako léčitelka. Jako víla ostrova, který v konečné fázi legendy přijímá zraněného Artuše po bitvě u Camlannu a nabídne mu vyléčení. A také smíření.

Milovala?

Podle mě ano! Sebe, všechny, muže. Lancelota - jednoho z rytířů Kulatého stolu. Nemilovala svého manžela Urience. Zato milovala jeho syna Accolona. Milovala svého otce. A protože láska a nenávist mají k sobě blízko - milovala, nenáviděla a znovu milovala - svého bratra Artuše.

A co s tím vším?

To nevím! :o) - snad si s paní Morganou ještě chvilku budu povídat, abych načerpala její sílu - pro mě není zlá ani ztělesněním zla. Pro mě je právě tou vílou z pohádek, léčitelkou, učednicí starých druidů a dědičkou jejich víry.

Tak zase někdy příště, paní Morgano ........

 

 

Morgana la Fay

John

Smitha468 02.10.2017
I like the helpful information you provide for your articles. Ill bookmark your blog and check again right here frequently. I am quite certain Ill be informed many new stuff proper right here! Best of luck for the next! ccdcdkddbgcfcfcd

Morgana

MLF 08.10.2015
Morgana existovala a její duše existuje i v této době , její duše byla probuzena . Avalon je znovuzrozen pro dobro věcí.

Ano, duše Morgany je probuzena. Žije na západě České republiky.

Diana 3.7.1984 ma cerstve odoperovany rakovinovy zhoubny nador prsu

Helena 11.07.2015
Prosim o ocisteni
bydlime v cizine a na zadanane telefonni cisla se neda dovolat.
Dekuji!

Pomoc

Eva 7.3.1987 09.08.2014
Dobry den pani morgano rada bych se chtela zeptat na sveho pritele josefa 10.9.1989 a chci se zeptat proc mi je neverny a lzemi dekuji za odpoved

ocisteni

zuzana 02.08.2014
Dobry den muzu poprosit o ocisteni jen z datumu narozeni nebo po pripade rici co se semnou deje dekuji zuzana 23.9 1972

Re: ocisteni

zuzka 07.08.2014
Chtela jsem ze zeptat na ocisteni z datumu dekuji zuzana

Morgana

Morgana 22.01.2014
Morgana existovala a její duše existuje i v této době , její duše byla probuzena . Avalon je znovuzrozen pro dobro věcí.

Morgana

Šárka Morgana Čuchtová 25.10.2013
Děkuji za , alespoň částečné očištění jejího jména .
Všichni moji přátelé mi říkají vílo .
Krásné dny Vám přeji ...Morgana

Morgana

Esmeralda 04.02.2011
Morgana La Fay... je to legenda... čili se můžeme jen domýšlet, kde je vlastně pravda a jestli vůbec existovala. Stejně tak jako ostatní události a postavy okolo krále Artuše. Shlédla jsem hromadu artušovských a merlinovských zpracování... Na základě tohoto ji já osobně považuji za temnou tvář Velekněžky, nadanou čarodějnici, která své schopnosti chytře chtěla použít k vlastní slávě a obohacení, a touze po trůnu, a neváhala přitom použít dokonce i takových praktik, jako byl incest s vlastním bratrem. Zároveň je mi jí líto, od malička odstrkovaná a ve stínu svého bratra Artuše.
V každém případě krásný a tajemný příběh... Děkuji, Petro :)))

Re: Morgana

Petra 06.02.2011
Rádo se stalo ;-)

Přidat nový příspěvek

Anketa

Věříte výkladu z karet?

Ano zcela (3 057)
Ne vůbec (370)

Celkový počet hlasů: 4095

Kontakt

Riwanon Kontakt pouze přes FB profil